Podejmując temat najbardziej dochodowych filmów w historii światowej kinematografii, należy mieć na względzie rozwój kina, jego dostępność, efekty specjalne, masową reklamę oraz całą otoczkę, które w tej chwili stanowi podstawę sukcesu filmu. Nakład na realizację danej produkcji nie zawsze idzie w parze z jej zyskami, o czym często w sposób bolesny, dowiedzieli się twórcy.
Z rankingu filmów, które przyniosły najwyższy łączny przychód brutto z biletów na pierwszym miejscu pojawia się film studia Walt Disney Studios „Avengers: Koniec gry”. Produkcję zamknięto z kwotą dwóch miliardów siedmiuset dziewięćdziesięciu pięciu milionów czterystu osiemdziesięciu sześciu tysięcy pięćdziesięciu trzech dolarów amerykańskich. Jest to wynik najwyższy w historii światowego kina, choć wcale nie jest powiedziane, że kiedyś nie zostanie pobity. Reżyserią zajęli się Anthony i Joe Russo, a za scenariusz odpowiadał Christopher Markus i Stephen McFeely. Na drugim miejscu znalazł się „Avatar” Jamesa Camerona. Tu przychód brutto z biletów wyniósł blisko dwa miliardy siedemset osiemdziesiąt osiem milionów dolarów. Produkcja ta wyszła spod szyldu 20th Century Fox. Kolejne, trzecie miejsce należy się innej produkcji tej wytwórni we współpracy z Paramount. To chyba największy łzawy romans wszech czasów, „Titanic”. Film z 1997 roku miał zaplanowany budżet w wysokości 200 milionów dolarów. Szacowany wpływ z biletów przekroczył kwotę dwóch miliardów dolarów. Co ciekawe, scena kiedy dwójka głównych bohaterów płynie na dziobie statku, została okrzyknięta przez amerykańskich klientów wypożyczalni Blockbusters za najbardziej romantyczną scenę filmową.
W rankingu najbardziej dochodowych produkcji nie może zabraknąć sagi Gwiezdnych Wojen. Część „Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy” znalazło się na czwartym miejscu z przychodem z biletów w wysokości dwóch miliardów sześćdziesięciu czterech milionów stu dziesięciu tysięcy stu trzydziestu czterech dolarów. Budżet produkcji miał wynieść ponad dwieście czterdzieści pięć milionów dolarów.
Przeglądając ranking warto zwrócić uwagę na studia, które dane filmy wypuszczają. Najwięcej zarobiły na tym oczywiście Walt Disney Studios, ale i Uniwersal Studios nie pozostawał w tyle. Jego produkcje, jak choćby „Jurassic World” czy „Szybcy i wściekli 7” przyniosły całkiem pokaźne dochody przekraczające miliony dolarów. Saga poświęcona małemu czarodziejowi, Harremu Potterowi, także przysporzyła sławy i pieniędzy wytwórni Warner Bros. W pierwszej dwudziestce znalazł się także film animowany „Iniemamocni 2”, za produkcją którego stoi Pixar Animation Studios.
Jak widać, kino to potężna machina przynosząca rocznie miliardowe dochody, a biorąc pod uwagę całą otoczkę danej produkcji – koszulki, kubki, zabawki, przychody z danego filmu są jeszcze większe.